Skip to content
5. decembris, 2025
  • Draugiem
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • RSS

e – BAZNĪCA ✞

Grēka alga ir nāve, bet Dieva balva ir mūžīga dzīvība Kristū Jēzū, mūsu Kungā.

Primary Menu
  • e-kontakti
  • e-projekts
  • e-ARHĪVS
  • e-POLEMIKA
  • e-BĪBELE
  • e-BĻJ
  • E-LTA
  • e-AFIŠA

255. Kas ir lūgšana?

  • Sākums
  • Reālā situācija ar konfirmāciju
  • e-raksti

Reālā situācija ar konfirmāciju

Aleksandrs Bite
Noklausies šo e-publikāciju

Lai gan oficiāli Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā (LELB) ir atgriezusies klasiskā luteriskā izpratne par konfirmāciju jeb iesvētību kā procesu, kas ietver sevī katehizāciju, iesvētības rituālu un gūst savu piepildījumu ar pirmā Svētā Vakarēdiena saņemšanu, tomēr praksē un teoloģiskajās diskusijās vēl aizvien ir manāma identitātes krīze un sastopamas vairākas praktiskas nekonsekvences.

Reālā situācija ar konfirmāciju

Pirmkārt, praksē saglabājas izmainīts konfirmācijas mērķis. Vēl aizvien daudzviet LELB draudzēs prevalē mērķis sagatavot likumiski pilntiesīgus draudzes locekļus, kas var iekļauties draudzes struktūrā, aktivitātēs un misijā, nevis sagatavot pirmā Svētā Vakarēdiena saņemšanai. Līdz ar to atsevišķās LELB draudzēs sakramentu saņem neiesvētīti bērni, kas pirms tam nav saņēmuši konfirmāciju.

Otrkārt, praksē tiek lietoti katehizācijas materiāli, kas neatbilst LELB pasludinātajai izpratnei par konfirmāciju. Lutera Katehisma vietā tiek izmantoti svešā teoloģiskā vidē radušies materiāli (piemēram, Alfas kurss), kas nemaz nevar tikt izmantoti galvenā katehizācijas mērķa sasniegšanā – sagatavot kofirmandu pirmajai Komūnijai, jo šie materiāli par to nemāca. Šis fakts vien jau pietiekami liecina par to, cik radikāli atšķirīga un sveša luterismam ir šādu materiālu izcelsmes teoloģiskā vide – Svētais Vakarēdiens tajā neatrod pamanāmu vietu. Tajos nav ne vēsts no luteriskās teoloģijas galvenajām mācībām, kas veido luteriskās ticības paradigmu. Šādu materiālu izmantošana tikai padziļina konfesionālās identitātes krīzi un garīgi šķeļ LELB (vienas baznīcas ietvaros dažādu draudžu locekļi runā pavisam atšķirīgās valodās – Lutera Katehisma un Alfas valodā, jo, kā jūgsi, tā brauksi). Jāpiebilst, ka šādi materiāli nav arī piemēroti bērniem, bet Lutera Mazais Katehisms ir.

Treškārt, tiek mēģināts padarīt konfirmāciju par sakramentu. LELB teoloģiskajās diskusijās aizvien skaidrāk manāmi apzināti centieni konfirmāciju padarīt par atsevišķu svētības rituālu (nesaistītu ar pirmo Komūniju) vai pat sakramentu reformātu vai RKB izpratnē, kas saistīts ar Svētā Gara došanu un “laju ordināciju kalpošanai un misijai”. Pilnīgi iespējams, ka šādus centienus vada viscēlākie mērķi – radīt tādu konfirmācijas izpratni, kas apmierinātu vairākumu, taču šāda izpratne būtu pilnībā pretluteriska*. Turklāt LELB pieredze skaidri parāda, ka līdztekus jebkādai jaunieviestai izpratnei vienmēr saglabājas arī visas iepriekšējās un šādi jaunievedumi tikai vēl vairāk savstarpēji atsvešina baznīcas locekļus.


* – Luteriskās ticības apliecības par konfirmācijas statusu:

Konfirmācija un pēdējā svaidīšana ir rituāli, kas nākuši no tēviem, kurus baznīca neprasa kā nepieciešamus pestīšanai, jo tie nav Dieva pavēlēti. Tāpēc ir nepieciešams šos rituālus nošķirt no iepriekšminētajiem, kuri ir Dieva pavēlēti un kuros ir skaidrs žēlastības apsolījums.

Tēmas: Alfas kurss identitātes krīze iesvētības konfirmācijas izpratne konfirmandi LELB luteriskā izpratne par konfirmāciju pirmā Komūnija teoloģiska diskusija

Continue Reading

« Bauslības – Evaņģēlija dialektika
Ticības apliecība un tīra mācība »
                       

Ieskaties

Maksas grēksūdze Doma baznīcā
Krīze arī kristietībā
Septītās dienas adventistu izcelsme un vēsture
Otrais vakara priekšlasījums

Atbildēt Atcelt atbildi

Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.

  • Aktuālākie
  • Komentētākie
  • Amats un draudze ir nešķirami vienoti Amats un draudze ir nešķirami vienoti
    • e-raksti

    Amats un draudze ir nešķirami vienoti

  • Atradums vēlreiz apliecina Bībeles vēsturisko precizitāti Atradums vēlreiz apliecina Bībeles vēsturisko precizitāti
    • e-ziņas

    Atradums vēlreiz apliecina Bībeles vēsturisko precizitāti

  • Atvēlēt vietu Dievam Atvēlēt vietu Dievam
    • e-refleksijas

    Atvēlēt vietu Dievam

  • Jaunpiedzimšanas notikums Jaunpiedzimšanas notikums
    • e-refleksijas

    Jaunpiedzimšanas notikums

  • Nest vislielāko gaismu Nest vislielāko gaismu
    • e-video

    Nest vislielāko gaismu

  • Ieteikumi LELB Satversmes Preambulas grozījumiem
    • e-refleksijas

    Ieteikumi LELB Satversmes Preambulas grozījumiem

  • Doma baznīcā saimnieko “Jaunā Paaudze”
    • e-ziņas

    Doma baznīcā saimnieko “Jaunā Paaudze”

  • Kas ir Svētais Gars?
    • e-mācība

    Kas ir Svētais Gars?

  • Nozīmīgs notikums
    • e-ziņas

    Nozīmīgs notikums

  • Tim Minchin: Pope Song
    • e-mūzika
    • e-video

    Tim Minchin: Pope Song

Atrodi

  • Bauslība un Evaņģēlijs
  • Baznīcas gada sprediķi vienuviet
  • Ilgi gaidītais latviešu sprediķu krājums
  • Lasāmviela ticības spēkam
  • Luteriskās ticības apliecības

Ienāc

  • Reģistrēties
  • Aizmirsi paroli

Līdzīgās e-publikācijas

  • Konfirmācijas vēsturisks apskats
  • Dažādas svešas izpratnes par konfirmāciju
  • Klasiskā luterāņu izpratne par konfirmāciju
  • Apmelots LELB arhibīskaps
  • Iesvētība jeb konfirmācija kristīgajā baznīcā
  • Noklusētais par Jura Rubeņa aiziešanu no mācītāja amata
  • Latviešu luterāņu kari

Pēdējie komentāri

  • Janis Karklins: “grēcinieki..Labi, ja to saprotam”
  • gviclo: “Šīs pārdomas liek apdomāt to šauro un neredzamo robežu starp cilvēcīgo naidu un ambīcijām un starp dievišķo pavēli šķīsti sludināt.…”
  • e-firziķis: “Dzirdēju televīzijā dižputna Vanaga olas jaunizperētā arhivanckara čiepstēšanu, kas atgādināja repera Armanda parodēto gaišo misionāru draudzes garīgo skolotāju, kas pamatīgi…”
  • Janis Karklins: “Āmen!”
  • Roberto: “ņemot vērā paradigmu - jo mazāk zin, jo savās acīs gudrāks šķiet - tad visdrīzāk uzrastos daudz "gudro", kas zinātu…”

RSS e – POLEMIKA

  • Vai kremēt mirušo ir kristīga prakse?
  • Par LELB arhibīskapa kalpošanas laiku
  • Kāpēc "nomira" e-BAZNĪCAs forums?

RSS Dieva vārds katrai dienai

  • Atkl.21:6
    Es iztvīkušam došu no dzīvības ūdens avota bez maksas.

ilustrētā baznīca

Dūnu mētelis pāvestam

Animācijas filma

e-BAZNĪCĀ

  • e-apceres
  • e-aptaujas
  • e-audio
  • e-bildes
  • e-intervijas
  • e-joki
  • e-lūgšanas
  • e-mācība
  • e-mūzika
  • e-paziņojumi
  • e-poēzija
  • e-raksti
  • e-refleksijas
  • e-sprediķi
  • e-video
  • e-ziņas

Tēmas

1. Mozus grāmatas skaidrojums animācijas filma ASV Bauslības un Evaņģēlija noslēpumi Bībele Bībeles mācības studijas Dienišķo lūgšanu gads Dienišķā maize Dieva Dēls Dieva likums Dieva mīlestība Dieva vārds Dieva Vārds katrai gada dienai Dieva žēlastība Dzīvības ceļš e-baznica.lv Es gribu dzīvot šīs dienas ar Tevi Gads kopa ar Dītrihu Bonhēferu grēku piedošana Ikdienas ar Pirmo Mozus grāmatu Ikdienas meditācijas Jēzus Kristus Kristība Kristīgā dogmatika Kristīgā dzīve kristīgā mācība kristīgā mūzika Kristīgās ētikas un morāles rokasgrāmata kristīgā ētika Lasāmviela ticības spēkam Lutera citāti lūgšana Mazā katehisma skaidrojums Mārtiņš Luters par lūgšanu Piecas minūtes kopā ar Luteru Pāvila vēstules galatiešiem skaidrojums Svētais Gars Svētais Vakarēdiens Svētie Raksti Svēto Rakstu apceres katrai dienai ticība ticības realitāte Tēvreize velns
  • Aleksandrs Bite
  • Dītrihs Bonhēfers
  • Mārtiņš Luters
  • Georgs Mancelis
  • Ilārs Plūme
  • Markku Särelä
  • Karls F. V. Valters
  • Hermanis Zasse
  • Draugiem
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • RSS
Pārpublicējot obligāti jānorāda atsauce. Visas tiesības patur :: e-BAZNICA :: © 2007-2025