318. Kas ir atslēgu vara?


Latviešu luterāņu kari

Šobrīd noris karstas un spraigas kaujas LELB un LELBāL starpā.

Janis Vanags Elmars Ernsts Rozitis

Sākumā viss bija jauki. Latvijā bija LELB jeb Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca, bet ārpus Latvijas kalpoja emigrējušo latviešu LELBāL jeb Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas. Tātad LELB bija visur – gan Latvijā kā LELB, gan ārpus Latvijas kā LELBāL.

Pēc neatkarības atjaunošanas un dzelzs priekškara krišanas važas krita arī sarkanā terora ķēdes slēgtajam LELB. Ja pirmajā brīdī šķita, ka nu abi LELB beidzot būs vienoti gan teritoriāli, gan teoloģiski, un būs viens vispasaules LELB, tomēr drīz vien traģiski beidzās liberālā domātāja dzīve, un viņu, daudziem par prieku, aizstāja konservatīvais Vanagu Jānis. Kā tālredzīgs diktātors viņš, ar divu balsu pārsvaru iegūto, pirmo pilnvaru laikā pagarināja savu amatābūšanu līdz bezgalībai LELB, tādējādi it kā mūžīgi nodrošinot LELB konservatīvismu iepretī lielajam bubulim – liberālteoloģai ar stūrakmeni – sieviešu ordināciju, kura pilnā sparā plosīja sadraudzības baznīcu LELBāL. Piebildīšu, ka vēlāk gan noskaidrojās, ko tieši uz mūžu ievēlētais arhibīskaps saprot ar konservatīvu teoloģiju.

Diemžēl, vēl līdz šai dienai Vanagu Jānis nav iemantojis LELBāL gana zizli, kā arī abi LELBi nav noskaidrojuši, kurš tad ir īstais LELB – tas kurš palika vai tas, kurš emigrēja.

Lai gan abi LELBi ir sadraudzībā, tomēr to starpā pieaug un pieaug spriedze. LELB nevēlas atdot savus pēdējos gados ārpus Latvijas emigrējušos baznīcēnus LELBāL, tādēļ LELB, kas nozīmē Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca devās misijā uz Īriju, jeb ārpus Latvijas, tādējādi savā ziņā nonākot LELBāL teritorijā. Savukārt LELBāL, kas ir Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas, ir dibinājis draudzi Latvijā, Rīgā saviem baznīcēniem – atgriezušamies klaidu latviešiem un citiem interesentiem.

Tātad LELB ir draudze ārpus Latvijas, bet LELBāL ir draudze Latvijā. Diezgan kurioza situācija, kuru diezin vai mācītāji var vienkārši izskaidrot. Agrāk valdīja cerības, ka sakrā ar šī brīža ievērojamo emigrāciju uz ārzemēm un klaidu latviešu atgriešanos dzimetenē varētu mainīties LELB un LELBāL teritoriālā izpratne, tomēr… .

Tomēr līdz ar emigrantiem atkal emigrē LELB, bet līdz ar klaidu latviešiem dzimtenē atgriežas LELBāL.

Sakarā ar augstāk minēto situāciju, kad abu LELBu avis klīst pa plašo pasauli, šorīt LELB un LELBāL apvienotā sieviešu-mācītāju komisija nolēma, ka LELB, kurš emgriē otreiz, nekļūst par LELBāL, bet gan par LELBāL-2, bet LELBāL, kurš atgriežas dzimtenē nekļūst par atkal par LELB, kā tas bija līdz 2.Pasaules karam, bet par LELB-2.

Birkas: , , , , , , , , ,Abonē šīs atsauces.
Lasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.