309. Kas dod kristībai glābjošu spēku?


Lestadiusa studiju laiks

Pateicoties apdāvinātībai un neatlaidībai, brāļi Lestadiusi tika uzņemti Harnosandas ģimnāzijā. Tā bija respektabla mācību iestāde, kurai “visa Ziemeļzviedrija ir pateicību parādā par tās nozīmīgo ieguldījumu kultūras attīstībā”.


Skolas laikā aizsākās Larsa Levi lielā aizraušanās ar botāniku, kura, tāpat kā citas zinātniskās intereses, turpinājās “līdz pat viņa nāvei”.

Nepamatots ir vēsturnieka E.Alkera viedoklis, ka “viņa interese par zinātnisko darbību un arī par botāniku aizslīdēja otrajā plānā un beidzot izzuda pavisam”. Protams, sākoties atmodas kustībai, citām interesēm palika mazāk laika, bet īpašais ziemeļu dabas valdzinājums arvien turpināja rosināt nenogurstošā pētnieka prātu.

Savos studiju gados, kuri iesākās 1820.gada oktobrī Upsalas Universitātē, Larss Levi dažādās ekspedīcijās un klejojumos kājām vien veica apmēram 8000 km. Pavisam ātri viņš kļuva par daudzsološu jaunu zinātnieku, kuru uzskatīja par labāko ziemeļu floras un faunas pazinēju. Likās, ka Lestadiusu sagaida spoža zinātnieka karjera, taču pēkšņi Larss Levi mainīja savu lēmumu.

Paklausot kāda pazīstama biznesmeņa ieteikumam kļūt par mācītāju, viņš kopā ar brāli Petru uzsāka teoloģijas studijas.

Atšķirīgs šajā jautājumā ir bīskapa O.Brannstroma viedoklis, kurš domā, ka biogrāfi ir pavirši piegājuši Lestadiusa studiju laikam. “Faktiski viņš sāka savas mācītāja studijas tūlīt pat pēc savas matrikulācijas 1820.gadā un pavadīja teoloģijas seminārā ilgāku laiku nekā tas bija parasts.” Tas liekas pamatoti, jo abi brāļi tika ordinēti vienlaicīgi – 1825.gada 20.februārī, kad arī Petrs bija sasniedzis ordinācijas vecumu.

Birkas: , , , , ,Abonē šīs atsauces.
Lasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.