Ieskaties

5 komentāri par “Ķer atlaidas!

 1. 1515. gadā, kad jaunais Maincas arhibīskaps un pāvests vienojās par nelielu bizensu, atlaidu cenas svārstījās no 1/2 līdz 25 guldeņiem par atlaidu, atkarībā no sabiedriskā stāvokļa. [guldenis bija karavīra nedēļas alga… nu mūsu naudā varētu būt kādi 80-100 lati… tiešām, precīzi nezinu.]

  Jāsapelna toreiz bija vismaz 60 tūkstoši guldeņu, jo, saskaņā ar vienošanos, puse bija jādod pāvestam, lai pabeigtu neatkārtojamo Pētera baziliku, kurā mitinās pats pats, bet otra puse jāatdod par kredītu Šveices bankai, ko ar tā paša pāveta svētību bija paņēmis divdesmitčetrgadīgais Albrehts, lai nopirktu to pašu arhibīskapa krēslu par 29 tūkstošiem.

  Par to gan nevajag īpaši brīnīties, jo tajā laikā tā mēdza darīt. Arī pāvests neko nezaudēja, jo diacēze palika viņa baznīcai – pārdots tika vienīgi amats. Un, ja Albrehts vēl būtu atļāvis sludināt Evaņģēliju savā diacēzē, tad puikam nebūtu ne vainas.

  Bet naivais Luters atļāvās atlaidu tirgošanas praksi noraidīt. Sākumā tas likās kā kluss sauciens, kam lemts tūlīt norimt. Tomēr izrādījās, ka Luters bija izteicis to, ko lielais vairums domāja, bet baidīdamies klusēja, un atstāja neizteiktu.

  Pēc tam sākās kariņš. Sākumā ar vārdiem, pēc tam ar – kā pret slepkavu – pret Luteru nāca ar kokiem, nūjām, zobeniem un uguni, kaut arī viņš bija atklāti runājis un argumentējis vienīgi ar Svētajiem Rakstiem, kurus viņš, atšķirībā no citiem kolēģiem, mēdza arī lasīt.

  Ar cieņu,
  gviclo

  p.s. Atļaušos izteikt savas personīgās domas. Brīžiem šķiet, ka vēsture atkārtojas – arī baznīcpolitikā. Tās bija manas personīgās domas.

 2. Kas tā par Visu Svēto dienu? Gadījumā ārzemēs šajā dienā bērni nepārģerbjas par mošķiem un neiet prasīt kaimiņiem saldumus?

 3. Gerda, katoļiem ir daudzi, kurus iecēluši svēto kārtā. Man domāt, ka gada laikā nav mises, kas nebūtu veltīta konkrētam svētajam. Piem, Marijai tiek veltītas mises vairākas reizes gadā.

 4. e-minence izsaka pateicību vasarai par šo nozīmīgo e-bilžu sarūpēšanu

  ar cieņu
  Jūsu e-minence

Atbildēt