Skip to content
5. decembris, 2025
  • Draugiem
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • RSS

e – BAZNĪCA ✞

Grēka alga ir nāve, bet Dieva balva ir mūžīga dzīvība Kristū Jēzū, mūsu Kungā.

Primary Menu
  • e-kontakti
  • e-projekts
  • e-ARHĪVS
  • e-POLEMIKA
  • e-BĪBELE
  • e-BĻJ
  • E-LTA
  • e-AFIŠA

47. Kad mēs topam vainīgi pie Dieva Vārda nievāšanas?

  • Sākums
  • Par Bībeles dievišķo inspirāciju
  • e-refleksijas

Par Bībeles dievišķo inspirāciju

Reinhards Slenczka
Noklausies šo e-publikāciju

Ar jēdzienu “Bībeles dievišķā inspirācija” precīzi jāsaprot: Vecās un Jaunās Derības Svētos Rakstus ir inspirējis trīsvienīgā Dieva Svētais Gars. Tātad tie ir radušies, saglabāti un nodoti tālāk, darbojoties Svētajam Garam un ar Viņa palīdzību tie arī tiek sludinot skaidroti un izprasti. Svētais Gars turklāt nav kaut kāda teologu izdoma, bet ir persona, tāpat kā trīsvienīgais Dievs ir subjekts, kas runā un darbojas savos vārdos. To apliecina un praktiski pielieto arī visi apliecību raksti.

Par Bībeles dievišķo inspirāciju


“Inspirācijas mācība” vienmēr var tikai attēlot, kas ir šī Gara radītā Svēto Rakstu realitāte, un zināmos apstākļos norobežoties no pārpratumiem un maldu mācībām. Tas attiecas pirmām kārtām uz neapstrīdamo faktu, ka Svētie Raksti nav tikai agrāko laiku tekstu krājums, bet ka tie visā pasaulē tiek izplatīti un ka tos sludina līdz pat šodienām. Pie tam jāņem vērā vispirms tas, ka Gars un burts tādā veidā nešķirami saistīti viens ar otru, ka Gars ārpus šiem Rakstiem un bez tiem nav atrodams. Gara un burta atdalīšana vienmēr ir zīme, kas rāda, ka cilvēciskais gars ir kļuvis patstāvīgs un ceļ sevi pāri Rakstiem.

Mūsu apliecību rakstos par to formulēta skaidra norobežošanās. Confessio Augustana sacīts:

“Mēs nosodām anabaptistus un citus, kuri domā, ka Svētais Gars nāk pie cilvēkiem bez ārējā vārda (latīniski — verbum externum) starpniecības, caur viņu pašu sagatavošanos un darbiem.”

Sīkāk izvērstu šo norobežošanos varam atrast Šmalkaldes artikulos (3.daļa, 8.artikuls). Šeit līdzās Tomasam Minceram pieminēta arī pāvestība, tāpēc ka pāvesta īpašā par mācību atbildīgā institūcija ar savām pretenzijām likta pāri Rakstiem. Tā saukto “jūsmotāju” un anabaptistu uzskatos atrodams izteikums, ka Bībele ir tikai “papīra pāvests” (Sebastians Franks). Pieminētā pāvesta institūcija līdz mūsdienām aizstāv uzskatu, ka “Baznīca zināšanas par atklāsmes saturu smeļ ne tikai no Svētajiem Rakstiem vien (non per solam seripturam)” (Constitutio Dogmatica “Dei Verbum”. Vaticanum II 1962-1965), bet arī no mācības institūcijas un no mutiskās tradīcijas.

Izšķirošais jautājums attiecībā uz visu inspirācijas tematu tātad ir jautājums, kur un ar kādiem līdzekļiem trīsvienīgā Dieva Gars darbojas un ir izzināms. Atbilde uz to skan: “sola scriptura“, vienīgi Svētajos Rakstos un ar tiem. Klasiskajai inspirācijas mācībai nav cita mērķa, kā saglabāt nesaraujamo Gara un burta saistību ārējā Bībeles vārdā.

Tēmas: jūsmotāji Šmalkaldes artikuli sola scriptura Svētais Gars Svētie Raksti Tomass Mincers trīsvienīgais Dievs

Continue Reading

« Patiesībai jātiek darītai
Tuvākā un viņa interešu cienīšana »
                       

Ieskaties

"Garīgais" un "pasaulīgais"
Mīlestība un seksualitāte
Vai ar to visu tev ir vēl par maz?
Par noteikumiem

Atbildēt Atcelt atbildi

Lai komentētu, jums jāpiesakās sistēmā.

  • Aktuālākie
  • Komentētākie
  • Atradums vēlreiz apliecina Bībeles vēsturisko precizitāti Atradums vēlreiz apliecina Bībeles vēsturisko precizitāti
    • e-ziņas

    Atradums vēlreiz apliecina Bībeles vēsturisko precizitāti

  • Atvēlēt vietu Dievam Atvēlēt vietu Dievam
    • e-refleksijas

    Atvēlēt vietu Dievam

  • Jaunpiedzimšanas notikums Jaunpiedzimšanas notikums
    • e-refleksijas

    Jaunpiedzimšanas notikums

  • Nest vislielāko gaismu Nest vislielāko gaismu
    • e-video

    Nest vislielāko gaismu

  • Upurēt dēlu Upurēt dēlu
    • e-apceres

    Upurēt dēlu

  • Ieteikumi LELB Satversmes Preambulas grozījumiem
    • e-refleksijas

    Ieteikumi LELB Satversmes Preambulas grozījumiem

  • Doma baznīcā saimnieko “Jaunā Paaudze”
    • e-ziņas

    Doma baznīcā saimnieko “Jaunā Paaudze”

  • Kas ir Svētais Gars?
    • e-mācība

    Kas ir Svētais Gars?

  • Nozīmīgs notikums
    • e-ziņas

    Nozīmīgs notikums

  • Tim Minchin: Pope Song
    • e-mūzika
    • e-video

    Tim Minchin: Pope Song

Atrodi

  • Bauslība un Evaņģēlijs
  • Baznīcas gada sprediķi vienuviet
  • Ilgi gaidītais latviešu sprediķu krājums
  • Lasāmviela ticības spēkam
  • Luteriskās ticības apliecības

Ienāc

  • Reģistrēties
  • Aizmirsi paroli

Līdzīgās e-publikācijas

  • Modernā Bībeles kritika
  • Κο par Veco Derību mācīja Jēzus un apustuļi?
  • Kā gan šādi raksti var būt Dieva vārds?
  • Bībeles inspirētība
  • Kāpēc Bībelei var uzticēties
  • Bībeles ticamība
  • Kur ir apustuļu mācība šodien?

Pēdējie komentāri

  • Janis Karklins: “grēcinieki..Labi, ja to saprotam”
  • gviclo: “Šīs pārdomas liek apdomāt to šauro un neredzamo robežu starp cilvēcīgo naidu un ambīcijām un starp dievišķo pavēli šķīsti sludināt.…”
  • e-firziķis: “Dzirdēju televīzijā dižputna Vanaga olas jaunizperētā arhivanckara čiepstēšanu, kas atgādināja repera Armanda parodēto gaišo misionāru draudzes garīgo skolotāju, kas pamatīgi…”
  • Janis Karklins: “Āmen!”
  • Roberto: “ņemot vērā paradigmu - jo mazāk zin, jo savās acīs gudrāks šķiet - tad visdrīzāk uzrastos daudz "gudro", kas zinātu…”

RSS e – POLEMIKA

  • Vai kremēt mirušo ir kristīga prakse?
  • Par LELB arhibīskapa kalpošanas laiku
  • Kāpēc "nomira" e-BAZNĪCAs forums?

RSS Dieva vārds katrai dienai

  • Atkl.21:6
    Es iztvīkušam došu no dzīvības ūdens avota bez maksas.

ilustrētā baznīca

Dāvida rudzu maize

Animācijas filma

e-BAZNĪCĀ

  • e-apceres
  • e-aptaujas
  • e-audio
  • e-bildes
  • e-intervijas
  • e-joki
  • e-lūgšanas
  • e-mācība
  • e-mūzika
  • e-paziņojumi
  • e-poēzija
  • e-raksti
  • e-refleksijas
  • e-sprediķi
  • e-video
  • e-ziņas

Tēmas

1. Mozus grāmatas skaidrojums animācijas filma ASV Bauslības un Evaņģēlija noslēpumi Bībele Bībeles mācības studijas Dienišķo lūgšanu gads Dienišķā maize Dieva Dēls Dieva likums Dieva mīlestība Dieva vārds Dieva Vārds katrai gada dienai Dieva žēlastība Dzīvības ceļš e-baznica.lv Es gribu dzīvot šīs dienas ar Tevi Gads kopa ar Dītrihu Bonhēferu grēku piedošana Ikdienas ar Pirmo Mozus grāmatu Ikdienas meditācijas Jēzus Kristus Kristība Kristīgā dogmatika Kristīgā dzīve kristīgā mācība kristīgā mūzika Kristīgās ētikas un morāles rokasgrāmata kristīgā ētika Lasāmviela ticības spēkam Lutera citāti lūgšana Mazā katehisma skaidrojums Mārtiņš Luters par lūgšanu Piecas minūtes kopā ar Luteru Pāvila vēstules galatiešiem skaidrojums Svētais Gars Svētais Vakarēdiens Svētie Raksti Svēto Rakstu apceres katrai dienai ticība ticības realitāte Tēvreize velns
  • Aleksandrs Bite
  • Dītrihs Bonhēfers
  • Mārtiņš Luters
  • Georgs Mancelis
  • Ilārs Plūme
  • Markku Särelä
  • Karls F. V. Valters
  • Hermanis Zasse
  • Draugiem
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • RSS
Pārpublicējot obligāti jānorāda atsauce. Visas tiesības patur :: e-BAZNICA :: © 2007-2025