188. Ko Bībele māca par Jēzus ieņemšanu?


Harizmātiskā kustība – termini

Skaidrības labad vēl jāprecizē termins harizmātiskā kustība. Tas tiek lietots, lai apzīmētu to kustību, kas pentakostālisma (Vasarsvētku kustības) ietekmē ap 1960. gadu ienāk luteriskajā baznīcā, Romas katoļu baznīcā, anglikānismā u.c.

Harizmātiskā kustība - termini


Vārds harizmātisks cēlies no grieķu vārda charismata, un to varētu tulkot: “apveltīts ar Gara dāvanām”, tādēļ bieži vien vārdu savienojums harizmātiskā kustība cilvēku apziņā saistās ar garīgās atjaunotnes un atmodas ienākšanu Baznīcā, kuru pavada dažādas garīgas izpausmes – slimību dziedināšana, runāšana “mēlēs”, atklāsmes, zīmes un citas parādības, kas rada it kā lielu ticības saviļņojumu un pacēlumu.

Neskatoties uz šādu varenu pieteikumu, ievērojama daļa nopietnu kristiešu ar neuzticību un bažām lūkojas uz šo kustību. Kāds ir pamats šīm bažām? Vai tās izsauc iesīkstējis tradicionālisms un bailes no visa jaunā, “Kaina skaudība” un mazticība? Pilnīgi iespējams, ka daļa pret harizmātisko kustību vērstās negatīvās reakcijas izriet no šāda veida cēloņiem, tomēr ir arī daudz citādas kritikas, kuru nebūt nevar ar šiem cēloņiem saistīt.

Daļa pārmetumu, kas vērsti pret harizmātisko kustību, nepamatojas mācības jautājumu analīzē, bet praktiskos novērojumos – šī kustība radot šķelšanos draudzēs, draudžu locekļi tiekot iedalīti pirmās un otrās “šķiras” kristiešos un tā sauktās dāvanas padarot harizmātiskos kristiešus par garīgās lepnības upuriem. Droši vien šajās apsūdzībās ir liela daļa taisnības, negribu šīs apsūdzības nedz noliegt, nedz apstiprināt. Šī raksta ietvaros gribu vienīgi iespējami godprātīgi veikt harizmātiskās kustības mācības un šīs mācības avotu analīzi no luteriskās mācības perspektīvas.

Harizmātiskā kustība ir ienākusi vēsturiskajās konfesijās no pentakostālisma (Vasarsvētku kustības), tādēļ sākumā nepieciešams apskatīt pentakostālisma kustības vēsture un mācības pamatjautājumi.

[Pārpublicēts no LMF]

Birkas: , , , , , ,Abonē šīs atsauces.


Līdzīgās e-publikācijas

7 atsauces par “Harizmātiskā kustība – termini”

 1. Ingars:


  opā, vai tad tas nav viens un tas pats – harizmātisms un pentakostālisms? īpašas atšķirības nesaskatu

 2. dassy:


  manā skatījumā e-baznicā ir daudz raksti par harizmātiem….
  es gan nesaprotu, vai tad viņi ir vienīgie “tīrās” kristīgās mācības grāvēji…???

  varētu te pasvaidīties ar kristīgiem “lamu”(terminiem) vārdiem… bet ikdienišķi izsakoties kristīgo mācību bojā pavisam radikāli pretējais grāvis: viņi apzinās savu grēcīgumu, bet Dieva žēlastībai, Kristus nopelnam nespēj noticēt… tiešs 1 baušļa pārkāpums…
  un tad vēl citas daudz un dāžādas herēzes, kas izkropļo Evaņģliju un Kristus vietā sludina ko citu…
  vai
  izvēlās klausīt tikai Bauslībai vai tiaki Evaņģēlijam bez Bauslības…
  utt
  tādas nu ir manas necilās domas…

 3. Ervīns:


  Es jau Tev, Ingar, privāti rakstīju, ka nav viens un tas pats. Pārlasi vēlreiz manu vēstuli. :)

 4. Ingars:


  piedod, mana vecā vaina liek sevi manīt, man ir tā, ka vajag daudz un bieži atkārtot, citādi gadās, ka izkrīt no atmiņas. Labi, ta vēlreiz pārlasīšu to vēstuli

 5. wrc:


  Kas būtu katoļu baznīca bez Efatas Rīgā! Tumša un drūma imho.
  Harizmātisms un pentakostālisms. Piemēram, zināmā Toronto kustība drīzāk piederētu pie harizmātisma, bet to noraida pentakosti (protams, ir izņēmumi, kā visur).

 6. kaspars no baltas:


  Nu ja ir par daudz miciti harizmati un pentakosti, tad jau varetu pamicit Pareizticigo baznicas instituciju, RKB, Brivdraudzes Latvija, Sektas… Taka temas jau ir sim visam… Es sad tad palukojos citas draudzes kas notiek, nu tiri akademiskas intereses del…

 7. kaspars no baltas:


  Man mamma berniba macija – Ja tu gribi par kautko runat, diskutet, tad tev ir maksimali jazin par to ko gribi runat… Jo runat, runasanas pec, tas lieki izskiests laiks un nervi pagalam…Lasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.