186. Kāds bija mūsu Pestītāja pazemības stāvoklis?


Autoritatīva patiesība

Jāņa evaņģēlijā Jēzus uzsver patiesību vairākus no saviem svarīgākajiem izteikumiem sākot ar vārdiem: “Patiesi, patiesi es jums saku…” (Šī formula Jāņa evaņģēlijā atkārtojas 25 reizes). Burtiski Jēzus saka: ”Āmen, āmen, es jums saku…”

autoritatīva patiesība

Vārds “Āmen” ir atvasināts no ebreju vārda, kas nozīmē patiesība.

Lūgšanas beigās mēs sakām “Āmen” tā uzsverot, ka tie ir arī mūsu vārdi, mēs piekrītam lūgšanas vārdiem – patiesi, patiesi mēs tā domājam; jā, tā ir patiesība, ko mēs sakām. Piemēram, Vasarsvētku draudzēs, sludinātāja vārdi nereti tiek apstiprināti ar draudzes locekļu “Āmen”.

Tomēr Jēzus nelieto šo izteikumu kā atbildi uz kaut ko, bet kā ievadu. Tas uzsver viņa sacītā autoritāti un varu: tas, ko es jums saku, patiesi ir patiesība un jums tai jātic! Vai tas neizklausās autoritāri?

Te mums vispirms vajadzētu izšķirt starp autoritāti, kas ir laba, un autoritārismu, kas ir autoritātes nepareizs pielietojums, tās izkropļojums.

Mūsdienu sabiedrība nespēj atšķirt šīs lietas, tā uzskata, ka autoritāte vienmēr apspiež, jo šķiet, ka tā ir pretrunā ar brīvību, kas ir galvenā mūsdienu Rietumu cilvēka vērtība. Tā Dievs tiek saprasts kā Autoritāte negatīvā nozīmē, un baznīca, kā visa cilvēciskā apspiedējs. Ne reti mūsdienu kultūras stāsti un pop dziesmas attēlo Sātana dumpi pret Dievu kā kaut ko labu.

Mūsdienu cilvēcei jādara kaut kas līdzīgs, lai atbrīvotos no tradicionālās reliģijas važām. Mūsdienu sabiedrība acīmredzami ir pazaudējusi izpratni, ka brīvība nav iespējama bez patiesības, ka brīvība nozīmē klausīties sava Radītāja patiesajos vārdos. Tieši šāda patiesība ir tā, kas “darīs jūs brīvus.” (Jņ.8:32)

Birkas: , , , ,Abonē šīs atsauces.
Lasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.