Tradicionālie kapu uzraksti “aiziet Dieva mierā”
Kanādieši sāk kļūt daudzvārdīgāki, kad runa ir par viņu pēdējiem vārdiem.
Albertā dzīvojošā rakstniece Nensija Millara ir apstaigājusi valsts kapsētas un atzīst, ka pēdējos 20 gados kapu uzraksti sāk demonstrēt kanādiešu tendenci būt kaut kam vairāk, nekā tikai “mūžīgi mīlētiem”, kad viņi “atdusas Dieva mierā”.
“Es mēģināju parādīt, ka kanādieši ir interesanti un var būt interesanti savās kapsētās,” viņa teica par savu grāmatu “Pēdējais vārds: kanādiešu kapu uzrakstu grāmata” (“The Final Word: The Book of Canadian Epitaphs”).
“Manuprāt, kapsētām ir saknes vēsturē. Es īpaši neložņāju pa tām, man tās vienkārši patīk, jo tām katrai ir savs stāsts.”
Daudzi grāmatā minētie kapu uzraksti ir dīvaini. “Es tā nebiju domājis” – sūdzas kapakmens kādā Britu Kolumbijas kapsētā.
Uzraksts Saskatunā – “Es labprātāk Bostonā skatītos [beisbola komandas] “Red Sox” spēli”, bet Manitobā plaši izplatīts uzraksts “Es taču jums teicu, ka esmu slims”.
Diāna Langluā, kura ir līdzīpašniece ģimenes biznesā “Mountain Memorials”, kas projektē un izgatavo kapakmeņus kopš 1924.gada, stāsta, ka personalizētie kapu uzraksti veido aptuveni 40% no viņas biznesa. Viņa to izskaidro ar tehnoloģijas un interneta izplatību, jo tie cilvēkiem dod datubāzi, no kuras izvēlēties uzrakstus. Agrākos laikos Bībele bieži vien bija vienīgais avots, no kura cilvēki varēja smelties iedvesmu.
Millara arī uzskata, ka kanādieši aizvien retāk apmeklē dievkalpojumus un tāpēc baznīca ir zaudējusi savu ietekmi kapu uzrakstu izvēlē.
Ontārio provincē katrai kapsētai ir pašai savi likumi, kuros noteikts, ko drīkst un ko nedrīkst rakstīt uz kapakmeņiem. Uz tiem nedrīkst būt nekas aizvainojošs, rupjš, rasistisks un naidu sludinošs.
Taču kapsētās visi var teikt savu pēdējo vārdu, arī sporta entuziasti – “Aizgāju makšķerēt”, rakstnieki – “Turpinājums sekos…”, romantiķi – “Mēs dejosim mēnessgaismā” un pat jokdari – “Manis šeit nav, aizgāju iedzert aliņu”.
“Jūs taču neģērbjaties tāpat kā visi citi,” teica Millara. “Jūs gribat, lai jūs mazliet ievēro arī kapsētā. Tas ir atkarīgs no cilvēka, tāpat kā apģērba izvēle.”
Ieskaties