117. Ko Dievs vēlas mums teikt ar vārdiem: "Es, tavs Kungs un Dievs"?


Vakarēdiena apjoms palielinās

Amerikāņu zinātnieki nonākuši pie secinājuma, ka gleznās attēlotā Kristus pēdējā vakarēdiena maltītes lielums laika gaitā pieaudzis par divām trešdaļām.


Pētnieki salīdzināja ēdiena porciju lielumu 52 slavenākajās gleznās, kurās attēlotas Kristus pēdējās vakariņas ar apustuļiem. Laikā no 1000. līdz 2000.gadam galvenā ēdiena lielums pieaudzis par 69%, šķīvja lielums par 66%, bet maizes lielums – par 23%.

Angļu valodas termins “supersizing”, kas kļuva populārs deviņdesmitajos gados un apzīmē ātrās ēdināšanas restorānu “McDonald’s” klientu iespēju par papildus samaksu papildināt savu porciju, bieži tiek uzskatīts par mūsdienu parādību, kas raksturīgs Rietumu pasaulei ar tās aptaukošanās problēmu. Tomēr, kā norāda pētnieki, porcijas sākušas palielināties jau sen. “Tas, ko mēs redzam šobrīd, ir tikai ļoti senas tendences pamanāmākā daļa,” atzina ēšanas uzvedības pētnieks no Kornela universitātes Braiens Vansinks, kas veica pētījumu kopā ar savu brāli Kreigu – reliģiju pētniecības profesoru no Virdžīnijas Veslija koledžas. “Mēs uzskatām, ka māksla atdarina dzīvi, šīs izmaiņas ir atspoguļotas gleznās, kurās attēlotas pasaulē slavenākās vakariņas,” viņš piebilda.

Lai precīzāk noteiktu porciju lielumu un ļautu zinātniekiem tās salīdzināt, tika izmantota datortehnoloģija, kas ļāva aprēķināt porcijas lielumu, neatkarīgi no tā, kā tā novietota un attēlota uz gleznas. Par orientieri tika izmantotas mācekļu galvu izmērs.

Pētījums plašāk aprakstīts žurnāla “International Journal of Obesity” aprīļa numurā.Abonē šīs atsauces.
Lasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.