5. Kas ir Bībeles sarakstītāji?


Irānas režisora filma – kristieši ir maldināti

Laikraksts Los Angeles Times publicējis Džefrija Fleišmana rakstu par irāņu režisora Nadera Telabzadē jauno spēlfilmu Jēzus – Dieva gars.

Tajā Jēzus Kristus attēlots saskaņā ar musulmaņu svēto rakstu Korāna tradīciju – kā viens no daudzajiem nežēlastībā kritušajiem praviešiem, kas, būdams cilvēka dēls, pareģojis Muhameda – islāmticības pamatlicēja – atnākšanu.

Šī filma, faktiski seriāls, ko gatavojas rādīt Irānas TV, būtībā ir tests visai kristīgajai civilizācijai – ja karikatūras par Allāha tēmu mūs neaizskar – kā jutīsimies tad, ja, piemēram, islāmticīgie vai krišnaīti sāks traktēt mūsu ticības pamatu tā, kā tas šķiet pareizi viņiem. Vai būsim tikpat toleranti un visupiedodoši?

Filmas pamatā izmantoti gan senie Korāna teksti, gan Barabas evaņģēlijs, ko kristiešu teologi un vēsturnieki uzskata par viduslaiku viltojumu, nevis autentisku Kristus laikmeta dokumentu. Kā norāda Džefrijs Fleišmens – sēriju budžets esot apmēram 5 000 000 ASV dolāru.

Jāteic, ka režisors Naders Telabzadē ārkārtīgi ilgi un rūpīgi gatavojies filmas uzņemšanai – tā tapusi apmēram desmit gadus. Savukārt Kristus lomas tēlotājs aktieris Ahmads Suleimans Nia septiņus gadus staigājis Jēzus tēlā – ar filmā redzamo frizūru, bārdu, manierēm, jo režisors nav zinājis, kad filmēs nākamo epizodi (fotogrāfijās viņš gan vairāk atgādina 70. gadu rokzvaizgni, nevis paravieti). Likteņa ironija – Ahmads Suleimans Nia savulaik bijis karavīrs Irānas armijā, strādājis arī ASV kritizētajā Irānas kodolprogrammā.

Pats filmas veidotājs, protams, ir pārliecināts, ka veicis svētu darbu: “Es lūdzu Dievu par kristiešiem. Viņi ir tikuši maldināti. Bet reiz viņi atskārtīs patiesību.” Tomēr, vai kristieši pieņems, ka Dieva dēls un kristīgās ticības pamats tiek pazemināts par vienkāršu pravieti, tas ir jautājums, uz kuru atbildes sniegs laiks – konservatīvie ASV kristieši par šo darbu jau tagad nav sajūsmā. Nadera Telabzadē filma par Jēzu ASV pagaidām demonstrēta tikai četras reizes, tostarp Filadelfijas kinofestivālā. Šobrīd tā tiekot gatavota plašākai izrādīšanai arī citur pasaulē. Filma būšot pieejama arī DVD formātā.

Naders Telabzadē ir gāztā Irānas šaha laikos dzimis teherānietis, kas 1970. gadā pārcēlies uz ASV, kur studējis Kolumbijas universitātē Ņujorkā. Tur piedzīvojis Vjetnamas pretkara manifestācijas un prezidenta Niksona krišanu. Vēlāk pēc ajatollas Homeinī apvērsuma viņš atgriezies Irānā, jo uzskatījis, ka pasaule Irānu nesaprot. Režisors pieredzējis divus faktiski nesalīdzināmus ASV un Irānas attiecību posmus: no nešķiramiem sabiedrotajiem līdz nesamierināmiem pretiniekiem.Abonē šīs atsauces.


Līdzīgās e-publikācijas

Viena atsauce par “Irānas režisora filma – kristieši ir maldināti”

  1. Ingars:


    ikviens gars, kurš noliedz ka Jēzus Kristus ir Dieva Dēls, Pestītājs, Dievs no DIeva, kas cilvēka izskatā nācis – kas to noliedz tas ir sātans un antikristsLasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.