208. Ko māca trešais ticības loceklis?


Noasa šķirsts bija apaļš

Kāds britu pētnieks paziņojis, ka Noasa šķirsts vai tā prototips nav izskatījies kā kuģis šā vārda tradicionālajā izpratnē, bet drīzāk bijis kaut kas līdzīgs gigantiskam, apaļam plostam no niedrēm.


Tā secinājis Britu muzeja eksperts Ērvings Finkels, izlasot šķirsta aprakstu uz kādas māla plāksnes, kura ir aptuveni 3700 gadus veca. Pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados Vidējos Austrumos to atrada vēstures amatieris Leonards Simonss, kura dēls Duglass savukārt parādīja to Finkelam. Pēc zinātnieka vārdiem, zināmi vairāki desmiti ķīļu raksta plāksnīšu, kurās aprakstīts stāsts par šķirstu, kas ir Bībeles leģendas pamatā. Tomēr šī ir pirmā, kurā aprakstīts šķirsta izskats.

Kā vēsta uz plāksnītes pierakstītais akadiešu mīts, dievs paziņo par plūdiem valdniekam Atrahasam, pavēlot viņam sagraut savu māju un uzbūvēt laivu, kā arī netaupīt īpašumu, lai glābtu ģimeni. Saskaņā ar dieva norādījumiem laivai bija jābūt apaļai, bet tās sienas jābūvē no niedrēm. Tālāk plāksnītē tiek dots padoms izmantot šķirsta būvniecībai palmu koku šķiedras, kas ūdensnecaurlaidībai apziestas ar bitumu. Tekstu noslēdz Atarhasa vārdi, ko tas adresē šķirsta celtniekam, kurš palicis aiz borta. Valdnieks pavēl viņam aizdrīvēt laivas ieeju pēc tam, kad tas būs iegājis iekšā.

Finkels norādījis: lai paglābtos no plūdiem, šķirstam nevajadzēja nekur peldēt, tam vienkārši vajadzēja noturēties virs ūdens. Pēc viņa vārdiem, šādas apaļas laivas šobrīd tiek izmantotas Irānā un Irākā.Abonē šīs atsauces.
Lasi, domā un raksti*

Ienāc, lai rakstītu.